Skip to content

Bulunduğunuz Sayfa : Anasayfa
BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ VERECEK KURULUŞLAR
Perşembe, 17 Ağustos 2017
Bilindiği gibi yeni düzenlemeyle bilirkişilik yapmak üzere başvuracak kişilerin bilirkişilik temel eğitimi alması gerekmektedir.

Konuyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Daire Başkanlığınca uygulamaya ilişkin bir bildiri yayımlanmıştır.

Buna göre sadece Daire Başkanlığınca izin verilecek olan kuruluşlardan alınacak temel eğitimi geçerli sayılacaktır.

Halen herhangi bir kuruluşa bu konuda yetki verilmemiş olup, izin almamış kuruluşlardan alınacak temel eğitim sertifikası geçerli olmayacaktır.

Üyelerimizin bilgilerine sunulur.
 
Yönetim Kurulu

Devamını oku...
 
BİLİRKİŞİLİK YÖNETMELİĞİ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI
Cuma, 04 Ağustos 2017
03.11.2016 tarih ve 6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu’nun uygulanmasıyla ilgili en önemli mevzuat olan Bilirkişilik Yönetmeliği Resmi Gazete’nin bugünkü ( 03 Ağustos 2017) 30143 sayılı nüshasında yayımlandı.

Önümüzdeki dönemden itibaren bütün bilirkişilik işlemleri söz konusu yönetmelik çerçevesinde uygulanacaktır.

Bilirkişilerimize, Yargımıza ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.
 
YÖNETİM KURULU
 
Yönetmeliğe aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
BİLİRKİŞİLİK YÖNETMELİĞİ
Devamını oku...
 
DERNEK YÖNETİM KURULUMUZ İSTANBUL BİLİRKİŞİLİK BÖLGE KURULU BAŞKANINI ZİYARET ETTİ
Perşembe, 01 Haziran 2017


6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu’nun yayımlanması akabinde oluşturulan müesseselerden Bölge Bilirkişilik Kurulları da yapılanmasını tamamlayarak faaliyete geçmiştir.

Bölge Adliye Mahkemelerinin yetki alanına göre düzenlenen 7 bölgede, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Samsun, Gaziantep ve Erzurum illerinde her biri yetki bölgelerini kapsayacak şekilde oluşturulan kurullar meyanında İstanbul Bölge Bilirkişilik Kurulu da bir başkan ve beş üyeden oluşmaktadır.

Bölge Kurullarının görevleri, bilirkişilik hizmetlerinin ilgili mevzuata uygun olarak yerine getirilmesini sağlamak, bilirkişiliğe kabule, sicile ve listeye kaydedilmesine karar vermek, temel ve alt uzmanlık alanlarına göre bilirkişilik listesini oluşturmak, bilirkişilerin sicil ve listeden çıkartılmasına karar vermek, ilgili mevzuat çerçevesinde bilirkişilerin denetimini yapmak ve performansını ölçmek, özel hukuk tüzel kişilerinin bilirkişilik faaliyetinde bulunmalarına izin vermek, izinlerini iptal etmek, bilirkişililiğe ilişkin faaliyet ve raporlarını denetlemektir.

Derneğimiz yönetim kurulu, İstanbul Bölge Bilirkişilik Bölge Kurulu Başkanı sayın Hakim Murat BOYLU’yu 23 Mayıs 2017 tarihinde makamında ziyaret etmiştir.

Ziyaretimizde Bilirkişilik Kanunu’nun bilirkişiliğin kurumsallaştırılması yolunda çok önemli bir adım olduğu, bu çerçevede yapılacak düzenlemelerin bilirkişilerin adaletin tahakkukunda daha yararlı hizmetler vermelerini sağlayacak ortam yaratacağı, bilirkişilik kurumunun bu kanun vesilesiyle layık olduğu güven ve itibara da kavuşacağı hususlarının değerlendirilmesi yanında, özellikle İstanbul ilinde görev yapan bilirkişilerin Adliyelerde karşılaştığı giriş ve otopark gibi sorunları da görüşülmüş ve Kanunun uygulama safhasında bu sıkıntıların giderilmesine yönelik çalışmaların yapılmasının gerektiği hususu gündeme getirilmiştir.

Başkanımızın İstanbul Anadolu Adliyesi Dergisinin Mayıs 2017 tarihli sayısında yayınlanan “Bilirkişilikte Yeni Yasa, Yeni Yaklaşım” başlıklı makalesi, kendisinden aldığımız izinle Web sayfamıza konularak bilirkişilerimizin bilgisine sunulmaktadır.

Söz konusu makale, yeni bilirkişilik kurumunun yapısı ve bilirkişilerin görevlendirilmesiyle ilgili önemli hususları içermekte olup, aşağıdaki dergi kapağı tıklandığında makale metnine ulaşılabilmektedir.

Üyelerimizin bilgisine sunulur.
YÖNETİM KURULU

Devamını oku...
 
DERNEK YÖNETİM KURULUMUZ BİLİRKİŞİLİK DAİRE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ
Pazartesi, 22 Mayıs 2017


6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu’nun 24.11.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesini takiben Adalet Bakanlığı bünyesinde Bilirkişilik Daire Başkanlığı kurulmuştur.

Başkanlık Bilirkişilik Kanunu’nun uygulanmasını sağlayan merkez olup, ülkemizde bilirkişilik kurumunun yapılanmasında ana rolü üstlenmiştir.

Derneğimiz yönetim kurulu olarak, genelde bilirkişilerin sorunları ve özelde İstanbul ilinde görev yapan bilirkişilerin spesifik sorunlarıyla ilgili olarak görüşlerini aktarmak, bilgilendirmek ve istişarelerde bulunmak üzere 17 mayıs 2017 tarihinde Ankara’da Bilirkişilik Daire Başkanı sayın Hakim İzzet BAŞARA’yı makamında ziyaret etmiştir.

Önümüzdeki dönemde Kanunun ikincil düzenlemesi olan uygulama yönetmeliği ve bilirkişilik temel ve alt bölümlerinin oluşturulmasıyla ilgili olarak Derneğimiz görüşleri ve bilirkişilerin sorunları konusunda sayın Daire Başkanı bilgilendirilmiş ve bu çerçevede çok yararlı bir görüşme yapılmıştır.

Üyelerimizin bilgilerine sunulur.
YÖNETİM KURULU
Devamını oku...
 
BİLİRKİŞİLİK KANUNUNUN GETİRDİĞİ YENİLİKLER
Perşembe, 11 Mayıs 2017
PANELDeğerli Üyelerimiz,

Bilindiği gibi ülkemizde bilirkişilik sistemini düzenleyen 6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu 24.11.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup, bu çerçevede Adalet Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Bilirkişilik Daire Başkanlığı’nca yasa tarafından öngörülen düzenlemeler uygulamaya konulmaktadır.

Bu yıl bilirkişilik müracaatları, Kanunun getirdiği sistem ve yeni mevzuata göre yapılacaktır.

Haydarpaşa Hukuk Kulübü tarafından, Bilirkişilik Daire Başkanı sayın Hakim İzzet BAŞARA ve sayın Prof. Dr.Talat CANPOLAT’ın konuşmacı olarak katılacağı “BİLİRKİŞİLİK KANUNU’NUN GETİRDİĞİ YENİLİKLER” konulu panel düzenlenmiştir.

Panel 15 Mayıs 2017 Pazartesi günü 14.00-16.00 saatleri arasında Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi Farazi Mahkeme Salonunda yapılacak olup, üyelerimiz ve bilirkişilik yapan uzmanların yeni sistem hakkında bilgilendirilmelerini sağlayacak söz konusu panele katılmak isteyenler için kayıt zorunlu olup, Panel Afişinde de belirtildiği üzere 0 546 2610296 telefon bizzat aranmak veya adı soyadı belirtilerek mesaj atılması halinde, Üniversite kampusuna girişte kolaylık sağlanacaktır.

Üyelerimiz ve tüm bilirkişilere saygı ile duyurulur.
YÖNETİM KURULU
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 31 - 35 Toplam: 60
2022 YILI KESİN BİLİRKİŞİ LİSTELERİ AÇIKLANMIŞ OLUP EKTE LİSTEDE YER ALIP ALMADIĞINIZI KONTROL EDEBİLİRSİNİZ. 2022 YILI KESİN BİLİRKİŞİ LİSTELERİ
Yaşar Aslan Skytürk canlı yayında
Derneğimizin Onursal Başkanı Yaşar ASLAN
22.12.2010 tarihinde Skytürk
TV'de canlı yayın konuğu olarak
bilirkişilik konusunda açıklama-
larda bulundu... Yayını izlemek
için resmin üstüne tıklayınız...

Makaleler

Bu Sitede Ara

Site İstatistikleri

Ziyaretçiler: 1802847

Kimler Sitede