Skip to content

Bulunduğunuz Sayfa : Anasayfa
ÖNEMLİ DUYURU
Cumartesi, 03 Kasım 2018
Derneğimizin 5.Olağan Genel Kurul Toplantısı 20 Ekim 2018 günü belirlenen Perpa - İstanbul adresinde yapılmıştır.

6754 sayılı yasa sonrası ortaya çıkan sorunlar ve oluşan yeni ihtiyaçlar konuları ile Derneğimizin yeni dönemdeki faaliyetleri toplantıda değerlendirilmiştir.

Yapılan seçimler sonucu mevcut Yönetim ve Denetim Kurulu aynı şekilde seçilmiştir.

Hayırlı olmasını dileriz.

YÖNETİM KURULU
Devamını oku...
 
YÖNETİM KURULUNDAN ÖNEMLİ DUYURU
Cumartesi, 03 Kasım 2018
6754 sayılı Yasa kapsamında Bilirkişilik Başvurularına ilişkin süreç Başladı.

Bu yıl başvuruların sadece e-Devlet üzerinden UYAP Bilirkişi Portal Bilgi Sisteminden yapılması zorunlu kılınmış olup, bizzat veya posta ile başvuru talepleri kabul edilmeyecektir.

Diğer taraftan aynı süre içinde halen listede kayıtlı olan Bilirkişiler;

09.03.2018 tarihinde yayımlanan yeni temel ve Alt uzmanlık alanlarına göre güncelleme yapmak istemeleri halinde taleplerini yazılı olarak kayıtlı oldukları Bilirkişilik Bölge Kurullarına yapacaklardır.

Konuya ilişkin link aşağıda gösterilmiştir.

Hayırlı olsun.


http://bilirkisilik.adalet.gov.tr/sayfalar/bilirkisili%C4%9Fekabulevebilirkisilikbasvuru_2018.html


Devamını oku...
 
GENEL KURUL İLANI
Çarşamba, 26 Eylül 2018
İSTANBUL BİLİRKİŞİLER DERNEĞİ
5. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI İLANI

Derneğimizin 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı 13 Ekim 2018 günü saat 17.00’de Halaskargazi Cad Dr. Şevketbey Sok. Konur Apt K.7 NO.2/12 Şişli- İSTANBUL adresindeki Dernek Merkezinde aşağıda yazılı gündemle yapılacaktır.

Belirtilen günde çoğunluk sağlanamaması halinde, ikinci toplantı 20 Ekim 2018 Cumartesi günü saat 17.00’de, Perpa Ticaret Merkezi 13. Katta bulunan PERSİAD Toplantı Salonu Okmeydanı - İSTANBUL adresinde aynı gündemle, çoğunluk aranmaksızın yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.
YÖNETİM KURULU

TOPLANTI GÜNDEMİ:

1-Açılış ve Saygı Duruşu,
2-Yönetim Kurulu Başkanının Açılış Konuşması,
3-Divan Heyeti Seçimi ve Divana Toplantı Tutanaklarını İmzalama Yetkisi Verilmesi,
4-Gündemin Oya Sunulması,
5-Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun Okunması ve Görüşme Açılması,
6-Denetim Kurulu Raporunun Okunması ve Görüşme Açılması,
7-Yönetim Kurulunun İbrası,
8- Denetim Kurulunun İbrası,
9-Tahmini Bütçenin Görüşülerek Onaylanması,
10-Yeni Yönetim Kurulu İle Denetim Kurulu Asil ve Yedek Üyelerinin Seçimi,
11-Dilek ve Temenniler,
12- Kapanış.

Devamını oku...
 
YÖNETİM KURULUNDAN ÖNEMLİ DUYURU
Perşembe, 31 Mayıs 2018
Bilindiği üzere Bilirkişilik uygulamaları konusunda 6754 sayılı Yasa kabul edilmiş ve ikincil mevzuat Yönetmelikte Yayınlanmıştır.

Dolayısıyla Yasa ve Yönetmelik gereği Bilirkişi çalışmalarında bir çok konuda yeni uygulamalar getirilmiştir.

Bunlardan en önemlileri Disiplin hükümleri yanında Bilirkişiye verilecek Aylık Dosya Kotası ve Raporun geç verilmesi halinde Bilirkişiye yeni dosya verilmemesi hususlarıdır.

Son Olarak 6754 sayılı Bilirkişi Kanununa ilişkin Yönetmeliğin 52.maddesi gereğince verilen süre içinde raporunu teslim etmeyen Bilirkişiye yeni görevlendirme yapılamayacağına ilişkin maddenin bu hafta başından itibaren uygulanmasına başlanmıştır.

Bu durumda, süresinde raporunu vermeyen ve ek süre talebinde bulunmayan bir çok bilirkişiye hafta başından itibaren yeni görevlendirme yapılamamıştır.

Konu hakkında Derneğimizce girişimler yapılmış, yasada olan bir hükmün uygulanmasına denecek bir şey olmadığı ancak ani ve beklenmedik zamanda yürürlüğe konulan uygulanması nedeniyle adalet açısından mağduriyetler oluştuğu ve Mahkemelerin Bilirkişi görevlendirmesi konusunda sıkıntılar yaşadığı hususları İlgili Makamlara iletilmiştir.

Buna göre, Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından konunun değerlendirildiği ve uygulamanın 2018 yıl sonuna ertelendiği duyumu alınmıştır.

Her ne kadar uygulama şimdilik durdurulmuşsa da Bilirkişilerimizin aldıkları dosyalarda raporları istenen sürede teslim etmeleri ve raporun süresinde hazırlanamaması halinde ise ek süre talebinde bulunarak gecikmeye düşmemelerini, ayrıca aylık iş yüklerini Uyap sisteminden her ay takip ederek diğer heyet üyesi tarafından alınan dosyaların akıbetlerini takip etmelerini önemle belirtir,
Bilirkişilerimize çalışmalarında başarılar dileriz.


YÖNETİM KURULU
Devamını oku...
 
2018 YILI BİLİRKİŞİLİK BAŞVURULARI
Pazartesi, 12 Mart 2018
Bilirkişilik Daire Başkanlığı’nca 2018 yılında yapılacak 2. dönem bilirkişilik başvuruları ve yeniden düzenlenen bilirkişilik uzmanlık alanları ile ilgili bir duyuru yayımlanmıştır.

Bu duyuruda özellikle hukukçuların bilirkişilik yapabileceği yeni alanlar da listeye eklendiğinden, üyelerimizin ve yeni dönemde değişik dallarda başvuru yapmak isteyenlerin konuyla ilgili olarak aşağıdaki duyuru bilgilerine sunulmuştur.

Bu duyuru başvuruya hazırlık amacıyla yayınlanmış olup başvuru tarih ve sürecinin ileriki tarihlerde açıklanacağı belirtilmiştir.

Listedeki aranan koşulları taşıyanların başvuruda ibrazı zorunlu Bilirkişilik Temel Eğitim Sertifikası için öncelikle tespit edilen kurumlardan Bilirkişi Temel Eğitimine katılarak belgelerini almaları gerekmektedir.

Ayrıca ilk kez “Nitelikli Hesaplamalar” (Kod:65) uzmanlık alanı açılmış, hukukçu bilirkişilerin hesaplama konusundaki belgeleri ve bu konuda bilirkişilik yaptıklarını belgelemeleri halinde listeye kayıt edilebileceği belirtilmiştir.
Hayırlı olmasını dileriz.

YÖNETİM KURULU

Bilirkişilik Temel ve Alt Uzmanlık Alanlarıyla Aranan Nitelikleri gösteren yeni listeler için aşağıdaki linkleri tıklayınız.

BİLİRKİŞİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI DUYURUSU:
 

2018 YILI
2. DÖNEM BİLİRKİŞİLİK BAŞVURULARINA İLİŞKİN DUYURU

Daire Başkanlığımıza gelen görüş ve öneriler ile resen yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucunda bilirkişilik uygulamalarında tespit edilen ihtiyaçların karşılanması amacıyla 29/11/2017 tarihli Bilirkişiliğe Kabule ve Bilirkişilik Başvuru Usul ve Esaslarına İlişkin Duyuru ekinde yer alan temel ve alt uzmanlık alanları ile uzmanlık alanlarına göre bilirkişilerde aranacak niteliklerde, bir kısım güncellemeler ve değişiklikler yapılmıştır.

Bu kapsamda; uygulamada kolaylık sağlanması bakımından kodlama sistemi ve isimlendirme basamakları değiştirilerek bazı alt uzmanlık alanları temel uzmanlık alanına dönüştürülmüş; ayrıca yeni temel ve alt uzmanlık alanları ihdas edilmiştir.

Bilirkişilik temel ve alt uzmanlık alanları (EK-1) ile bilirkişilerde aranacak niteliklerde (EK-2) yapılan güncellemeler ve değişiklikler doğrultusunda ilk kez bilirkişilik başvurusunda bulunacaklar için bilirkişilik temel eğitimi ile nitelikli hesaplamalar uzmanlık alanında başvuru şartı olarak getirilen hesaplama eğitimleri için ihtiyaç duyulan süre de gözetilerek 2018 yılı 2. dönem bilirkişilik başvuru takvimi ile başvuru usul ve esasları ilerleyen günlerde ayrıca duyurulacaktır.

EK:1- Bilirkişilik Temel ve Alt Uzmanlık Alanları
EK:2- Aranan Nitelikler
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 16 - 20 Toplam: 58
2022 YILI KESİN BİLİRKİŞİ LİSTELERİ AÇIKLANMIŞ OLUP EKTE LİSTEDE YER ALIP ALMADIĞINIZI KONTROL EDEBİLİRSİNİZ. 2022 YILI KESİN BİLİRKİŞİ LİSTELERİ
Yaşar Aslan Skytürk canlı yayında
Derneğimizin Onursal Başkanı Yaşar ASLAN
22.12.2010 tarihinde Skytürk
TV'de canlı yayın konuğu olarak
bilirkişilik konusunda açıklama-
larda bulundu... Yayını izlemek
için resmin üstüne tıklayınız...

Makaleler

Bu Sitede Ara

Site İstatistikleri

Ziyaretçiler: 1733257

Kimler Sitede