Skip to content
Bulunduğunuz Sayfa : Anasayfa
DERNEK YÖNETİM KURULUMUZ İSTANBUL BİLİRKİŞİLİK BÖLGE KURULU BAŞKANINI ZİYARET ETTİ


6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu’nun yayımlanması akabinde oluşturulan müesseselerden Bölge Bilirkişilik Kurulları da yapılanmasını tamamlayarak faaliyete geçmiştir.

Bölge Adliye Mahkemelerinin yetki alanına göre düzenlenen 7 bölgede, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Samsun, Gaziantep ve Erzurum illerinde her biri yetki bölgelerini kapsayacak şekilde oluşturulan kurullar meyanında İstanbul Bölge Bilirkişilik Kurulu da bir başkan ve beş üyeden oluşmaktadır.

Bölge Kurullarının görevleri, bilirkişilik hizmetlerinin ilgili mevzuata uygun olarak yerine getirilmesini sağlamak, bilirkişiliğe kabule, sicile ve listeye kaydedilmesine karar vermek, temel ve alt uzmanlık alanlarına göre bilirkişilik listesini oluşturmak, bilirkişilerin sicil ve listeden çıkartılmasına karar vermek, ilgili mevzuat çerçevesinde bilirkişilerin denetimini yapmak ve performansını ölçmek, özel hukuk tüzel kişilerinin bilirkişilik faaliyetinde bulunmalarına izin vermek, izinlerini iptal etmek, bilirkişililiğe ilişkin faaliyet ve raporlarını denetlemektir.

Derneğimiz yönetim kurulu, İstanbul Bölge Bilirkişilik Bölge Kurulu Başkanı sayın Hakim Murat BOYLU’yu 23 Mayıs 2017 tarihinde makamında ziyaret etmiştir.

Ziyaretimizde Bilirkişilik Kanunu’nun bilirkişiliğin kurumsallaştırılması yolunda çok önemli bir adım olduğu, bu çerçevede yapılacak düzenlemelerin bilirkişilerin adaletin tahakkukunda daha yararlı hizmetler vermelerini sağlayacak ortam yaratacağı, bilirkişilik kurumunun bu kanun vesilesiyle layık olduğu güven ve itibara da kavuşacağı hususlarının değerlendirilmesi yanında, özellikle İstanbul ilinde görev yapan bilirkişilerin Adliyelerde karşılaştığı giriş ve otopark gibi sorunları da görüşülmüş ve Kanunun uygulama safhasında bu sıkıntıların giderilmesine yönelik çalışmaların yapılmasının gerektiği hususu gündeme getirilmiştir.

Başkanımızın İstanbul Anadolu Adliyesi Dergisinin Mayıs 2017 tarihli sayısında yayınlanan “Bilirkişilikte Yeni Yasa, Yeni Yaklaşım” başlıklı makalesi, kendisinden aldığımız izinle Web sayfamıza konularak bilirkişilerimizin bilgisine sunulmaktadır.

Söz konusu makale, yeni bilirkişilik kurumunun yapısı ve bilirkişilerin görevlendirilmesiyle ilgili önemli hususları içermekte olup, aşağıdaki dergi kapağı tıklandığında makale metnine ulaşılabilmektedir.

Üyelerimizin bilgisine sunulur.
YÖNETİM KURULU

 
2019 YILI KESİN BİLİRKİŞİ LİSTELERİ AÇIKLANMIŞ OLUP EKTE LİSTEDE YER ALIP ALMADIĞINIZI KONTROL EDEBİLİRSİNİZ. 2019 YILI KESİN BİLİRKİŞİ LİSTELERİ
Yaşar Aslan Skytürk canlı yayında
Derneğimizin Onursal Başkanı Yaşar ASLAN
22.12.2010 tarihinde Skytürk
TV'de canlı yayın konuğu olarak
bilirkişilik konusunda açıklama-
larda bulundu... Yayını izlemek
için resmin üstüne tıklayınız...

Makaleler

Bu Sitede Ara

Site İstatistikleri

Ziyaretçiler: 1644521

Kimler Sitede